Pred 50 rokmi nikto z nás nemohol tušiť, že epoxid zažije povýšenie a z rôznych priemyselných odvetví prehupne do dych vyrážajúceho dizajnového umenia. Naozaj zaujímavý príbeh, ktorého rozšírenie do celého sveta netrvalo vôbec dlho a výrobky z epoxidovej živice patria v dnešnom modernom storočí medzi najkrajšie na trhu. Čo je určite skvelá správa pre všetkých nadšencov prvotriednej kvalitynezameniteľného luxusu, ktorý zaručene zmení každú domácnosť na dokonalé miesto pre život.

Výnimočný vzhľad a vlastnosti z epoxidu urobili stále rozširujúci sa trend, ktorého čírosť obohatená o farebné pigmenty dokáže oživiť skutočne akýkoľvek kus šperku či dekoratívneho predmetu. No nie je to len o šperkoch. A ako už veľmi dobre viete, v našej dielni Hard Wood Art spájame epoxidovú živicu s rôznymi drevinami, ktoré dokážu výsledným dojmom s nádychom starodávnej mágie počarovať aj nezainteresovaným jedincom.

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo to epoxid je a pri akej chemickej reakcii vzniká? Ktorá epoxidová živica je ideálna na prácu s drevinamiskrýva v sebe okrem výnimočných vlastností aj niekoľko menších nebezpečenstiev? Ak ste si na tieto otázky odpovedali záporne, pokračujte nižšie. V dnešnom článku sme si pre vás pripravili bližšie zoznámenie sa s epoxidom, o ktorom sa v priebehu nasledujúcich 5 minút dozviete všetko potrebné.

Čo je epoxid – dôležité fakty o epoxidovej živici

Z čisto technického hľadiska je epoxidová živica, nazývaná aj ako epoxid, zaradená medzi termosetické polyméry, ktoré majú jedinečné mechanickéodporové vlastnosti, pozostávajúc zo živice a zodpovedajúceho tužidla.

Po zmiešaní oboch zložiek A + B (epoxidová živica + vhodné tužidlo) sa v zmesi uvedie do pohybu chemická reakcia, ktorá prebieha exotermicky – zo zmesi sa uvoľňuje teplo. V priebehu určitého časového obdobia dochádza k transformácii z kvapalného stavu do úplne pevnej a vytvrdenej formy. Tento proces môže chvíľu trvať a presný čas závisí od celej rady faktorov – okolitá teplota, typ príslušného tužidla, množstvo generovaného tepla (v závislosti od hrúbky a množstva materiálu) či teplota použitého podkladu. Plne vytvrdené povrchy epoxidového náteru sú všeobecne veľmi odolné voči rozpúšťadlám a mnohým druhom chemikálií.

V tomto ohľade je obzvlášť dôležitý tepelný faktor – vyššia teplota epoxidovej živice býva sprevádzaná rýchlejším procesom transformácie. Takéto tvrdnutie môže niekedy zhoršiť kvalitu konečného výsledku. Je tomu tak preto, pretože príliš vysoký nárast teploty v materiáli môže spôsobiť roztavenie. Vytvrdzovanie a jeho vzhľad na konci transformačného procesu môže byť v takomto prípade nekonzistentný.

Naše odporúčania: Ak sa niekedy v živote rozhodnete pracovať s epoxidovou živicou, k naozaj úspešnému konečnému výsledku je potrebná kombinácia nasledujúcich faktorov – dobre pripravené povrchy, dôkladné premiešanie oboch zložiekvhodné pracovné prostredie.

Ktorý epoxid je vhodný na prácu s drevom?

Ak chcete obohatiť drevo a podobné prírodné materiály epoxidovou živicou, mali by ste si zapamätať, že drevo reaguje na rôzne úrovne vlhkosti v prostredí inak. Mení svoj objem, čo môže pri kombinácii živice a dreva spôsobiť nechcené problémy. Preto je najdôležitejšie zvoliť si správnu epoxidovú živicu a vybrať len také materiály, ktoré sú optimálne zladené.

Niektoré epoxidové živice si dokážu zachovať svoju farbuštruktúru aj pod slnečným UV žiarením. Taktiež odporúčame používať na nátery drevených povrchov prevažne nízko viskozitnú živicu, vďaka ktorej dokážete veľmi jednoducho vyplniť všetky diery v dreve.

Epoxidovú živicu, ideálnu na prácu s drevom, nájdete aj v našom e-shope.

Postup:

Dôležitá poznámka: materiály určené na použitie by mali mať 17 °C21 °C!

  1. V čistej nádobe zmiešame zložku A so zložkou B v pomere 100:40 (A:B).
  2. Pomaly miešame (300 – 400 ot./min, aby sme predišli nadmernému zavzdušneniu).
  3. Po premiešaní necháme odstáť a odvetrať cca 1-2 hodiny a môžeme odlievať.
  4. Vzhľadom na chemickú reakciu je potrebné zmiešaný materiál (A + B) po zmiešaní aplikovať do 6 – 7 hodín v závislosti od teploty materiálu a prostredia z dôvodu spustenia chemickej reakcie – živica začína tuhnúť.
  5. Pri teplote cca 20 – 25 °C môžeme odliatok opracovávať cca po 60 – 84 hodinách.
  6. Po 36 – 48 hodinách začne živica gélovatieť, vďaka čomu ma dostatok času na to, aby sa sama odvetrala (od bubliniek vytvorených pri miešaní).

Ako zabrániť žltnutiu epoxidovej živice?

V praxi sa veľmi často využíva epoxidová živica, ktoré je transparentná a krištáľovo čistá. Materiál však môže mať pod vplyvom UV žiarenia tendenciu žltnúť. Pre vonkajšie použitie je preto nevyhnutné používať živicu odolnú proti UV žiareniu, pretože ošetrenie povrchu patrí pri práci s epoxidom medzi kľúčové faktory.

Naša epoxidová živica HWA PURE UV ma vysokú UV odolnosť, vylepšiť sa dá už len nano keramickou vrstvou. Tá dokáže taktiež veľmi efektívne ochrániť epoxid pred UV žiarením a nájdete ju aj u nás v e-shope v dvoch variantoch – HWA NANO CERAMIC SYSTEM Crafty 2×10 mlHWA NANO CERAMIC SYSTEM Mighty 2×30 ml. Podrobnejší postup a všetky potrebné informácie o charakteristických vlastnostiach nano keramiky nájdete v popise vyššie uvedených produktov.

Pozor na zmršťovanie

Epoxidová živica sa obvykle vytvrdzovaním zmenšuje oveľa menej ako polyesterová živica, ale ani tento faktor by sme pri práci s epoxidom nemali podceňovať. Môže byť veľmi nepríjemné, keď živica zahorí alebo sa nadmerne zmrští, čo môže vo veľa prípadoch spôsobiť znehodnotenie výsledného produktu.

Takéto nechcené problémy stoja nielen drahocenný čas, ale môžu byť aj pomerne nákladné z dôvodu použitia dodatočného materiálu. Preto sa vždy snažíme v našej dielni zamerať len na vysoko kvalitné výrobky s nízkym faktorom zmršťovania.

Výnimočné vlastnosti epoxidovej živice po vytvrdnutí

  • necitlivá na nárazy (neroztriešti a nerozštiepi sa)
  • vysoká pevnosť materiálu
  • vysoká odolnosť voči kyselinám
  • pôsobí ako elektrický izolátor

Je epoxidová živica toxická a nebezpečná?

Tekutá živica by sa v žiadnom prípade nemala nanášať priamo na pokožku. Priamy kontakt s pokožkou môže do istej miery spôsobiť podráždenie pokožky alebo vyvolanie alergickej reakcie. Všeobecne vám preto odporúčame, aby ste pri kontakte s epoxidom pristupovali iba vo veľmi dobre vetraných miestnostiach. Okrem toho by ste si mali vždy chrániť oči vhodnými ochrannými okuliarmi a v ideálnom prípade tiež nasadiť dýchaciu masku s filtrom. Pri práci s epoxidovou živicou je potrebné dodržať nasledovné kroky:

  • nezabudnite si nasadiť ochranné okuliare
  • odporúčame nosiť staré oblečenie s dlhými rukávmi
  • pracujte iba v dobre vetranej miestnosti
  • používajte nepoškodené nitrilové rukavice
  • nasaďte si dýchaciu masku s integrovaným filtrom

To by bolo pre dnes všetko a pevne veríme, že ste sa naučili niečo nové. Predsa len, o epoxide by sme vedeli písať celé dni a niet sa čomu čudovať. Epoxidová živica je vskutku zázrakom našej planéty a s touto témou ešte zďaleka nekončíme. Do budúcna vám určite prinesieme viac článkov o epoxide, v ktorých sa dozviete – ako ho správne spracovať a aké kroky treba dodržiavať pri jeho používaní s rôznymi drevinami. Aj preto nezabudnite sledovať náš Blog, pretože už čoskoro sme tu zas s ďalšími skvelými zaujímavosťami z nášho sveta v Hard Wood Art.

Tags: